خواص درمانی لیموترش

خواص لیموترش

لیموترش درختی است به ارتفاع ۴ تا ۵ متر. از مشخصات دیگر آناین است است که دمبرگی با بالهای باریک‌تر از نارنج و پرتقال دارد. میوه‌اش پس ازرسیدن به رنگ زرد روشن دارای طعم و مزه مطبوعی می‌باشد. درختان لیموترش ولیموشیرین، بیشتر در نواحی شمالی و جنوبی ایران پرورش می‌یابند.

 

خواص درمانی لیموترش:

لیموترش دارای اثر زیادکننده فعالیت گلبول‌های سفید خون در دفاع از بدن می‌باشد. مقوی قلب و سیستم عصبی و سمپاتیک، اثر مدر ضدرماتیسم و نقرس و همچنین آرام‌کننده وضداسکوربوت، کم‌کننده چسبندگی خون در (رقیق کننده خون)‌تصفیه‌کننده، ضدآسم وبندآورنده خون نیز هست. لیموترش گوهر تمام میوه‌هاست. این میوه خون را تصفیه و مخاطرا پاک و ضدعفونی می‌کند. در ضمن کشنده میکروب نیز می‌باشد. ویتامین C موجود درلیمو عامل تقویت نسوج بوده و رگهای موئینه را تغذیه می‌نماید. آب تازه لیموترشاثرات بسیار مفیدی ظاهر می‌کند که به صورت زیر نشان داده می‌شود؛
۱) دارای اثرضدعفونی کننده آبهای آشامیدنی مشکوک است، اگر بخواهید آب استرلیزه و کاملا ضدعفونیشده بنوشید از این دستور می‌توانید استفاده کنید؛ چند قطره آب تازه لیموی ترش را درلیوان آبی که می‌خواهید بنوشید بریزید، از این طریق می‌توانید آبی کاملا پاک و تمیزبنوشید. از این روش در بسیاری از کشورها از جمله آلمان استفاده می‌شود.
۲) اگربه سلامت گوشت و ماهی تردید دارید می‌توانید از آب تازه لیموترش استفادهکنید.
۳) برای اینکه مطمئن شوید شیر بریده است یا نه می‌توانید چند قطره از آبلیموترش در شیر بچکانید و بعد به هم بزنید. اگر شیر حالت دانه دانه پیدا کرد، معلوماست که بریده است و قابل استفاده نیست.
۴) برای تهیه شربت لیموناد قطعات درشت یکلیموترش را در داخل بطری محتوی ۵ لیتر آب وارد کرده و هر روز ۲ بار، آن را تکاندهید. پس پایان ۸ روز مایع را با صافی صاف کرده و در بطری دیگری ریخته و درب آن راگذاشته و به حالت خوابیده نگهداری کرده و موقع مصرف از آن استفاده کنید.
۵) ازدم کرده ۲ یا ۳ عدد لیمو با پوست در یک لیتر آب پس از سرد شدن، نوشابه بسیار خوبیبه دست می‌آید.
۶) آب تازه لیموترش اثر قلیایی کننده و ضداسیدیته معده را دارد،زیرا لیموترش دارای مقداری پتاس و اسید سیتریک است و هنگامی که این اسید وارد بدنمی‌شود و کلسیم تجزیه شده تولید می‌کند در نتیجه دو مولکول اسید کربنیک از بینمی‌رود که در قلیایی کردن خون نقش بسزایی دارد.
بدین ترتیب مقدار زیادی از ترشیخون از بین می‌رود. مطالعات انجام شده توسط دانشمندان در این زمینه نشان می‌دهد کهاین ماده برای سلول‌ها نیز حالت اسیدی دارد زیرا طعم لیموترش مربوط به اسیدهای آلیاست که در سلول‌ها به حالت اسیدی باقی نمی‌ماند. مصرف طولانی لیموترش باعث به وجودآمدن کربنات پتاسیم در اعضا می‌شود که شدت اسیدیته مایعات بدن را کم می‌کند به همیندلیل است که زیادی ترشی معده با مصرف شیره رقیق شده لیموترش با آب این حالت را خنثیمی‌نماید.
در واقع اسید سیتریک طبیعی جذب و اکسیده می‌شود و پس از تغییراتیتولید کربنات و بی‌کربنات‌های کلسیم و پتاسیم و غیره می‌نماید که خود باعث قلیایینگهداشتن خون می‌گردد. برای رفع لکه صورت و کک و مک اگر آب تازه لیموترش که کمی نمکبه آن افزوده شده باشد به‌عنوان لوسیون صورت مورد استفاده قرار بگیرد بسیار موثراست. از این لوسیون دو دفعه در هفته به پوست مالیده شود اثر بهتری روی پوست پدیدمی‌آورد.
دستور برای دیگر برای شفافیت دندان‌ها این است اگر هر هفته یک باردندان‌ها را با آب تازه لیموترش مسواک بزنید بسیار موثر است. محل گزش حشرات را بایک قطعه لیموترش مالش دهید که در درمان و رفع ناراحتی‌های آن کمک می‌نماید. برایتقویت لثه‌ها اگر یک برش از لیموترش تازه را بر روی لثه‌ها بمالید باعث تقویتواستحکام آنها می‌شود.
برای شادابی و تقویت دستها اگر آب لیموتازه را به کفدستها ریخته و مالش دهید باعث سلامت و شفافیت دستها می‌شود. مصرف اسانس پوست لیمو

/ 2 نظر / 4 بازدید
سمیرا از دانشگاه تهران

آموخته ام که با پول مي شود خانه خريد ولي آشيانه نه، رختخواب خريد ولي خواب نه، ساعت خريد ولي زمان نه، مي توان مقام خريد ولي احترام نه، مي توان کتاب خريد ولي دانش نه ، دارو خريد ولي سلامتي نه ، خانه خريد ولي زندگي نه و بالاخره ، مي توان قلب خريد، ولي عشق را نه. تقدیم به کسانی که عاشقشان هستم

محمدی

سلام خسته نباشید چرا از وید ئو کلو پ خبری نیست بازم خسته نباسید