کانون فرهنگی-تربیتی فضیلت نجف آباد
نجف آباد خ دکتر شریعتی مقابل مدیریت آموزش و پرورش نجف آباد جنب اداره پست تلفن42611141-031
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ
کانون فضیلت

کانون فرهنگی تربیتی دخترانه فضیلت نجف آباد با ارائه برنامه های جذاب و تشکیل کارگاه ها و انجمن های مختلف ویژه دانش آموزان در تمامی رده های سنی فعالیت می کند.

نويسندگان

آداب عید غدیرخم در ایران

ایرانیان عید غدیر را یکی از اعیاد بزرگ دینی دانسته و با شور و حال خاصی ضمن ابراز ارادت به ساحت مولا علی(ع) به برگزاری مراسم و آیین های خاص این روز می پردازند.

برگزاری آیین ها و مراسم خاص مذهبی در این روز و ایام منتهی به این روز در جای جای ایران از جمله برنامه هایی است که از چند روز مانده به عید غدیر آغاز شده و نوای جشن و سرور را در منطقه حاکم می سازد.

تکریم و تجلیل سادات از جمله برنامه هایی است که در این روز ایرانی ها به آن همت می گمارند.

همواره سادات در بین ایرانی ها از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده اند و به همین علت رسم بر این است که شب عید غدیر و صبح روز عید، مردم به دیدار و دست بوسی سادات و ذریه امیرالمومنین (ع) می روند و ادای احترام به سادات می کنند و سادات نیز ضمن پذیرائی با شربت و شیرینی و اهدای هدیه ای از میهمانان قدردانی می کنند.

معمولا هدیه سادات سکه یا اسکناسی است که به رسم تبرک داده می شود. مردم اعتقاد دارند پولی را که به عنوان هدیه از سادات گرفته اند، نباید خرج نمایند بلکه به عنوان تبرک و برکت یا 'ته کیسه' در نزد خود نگهداری می کنند.

البته سادات نیز از چند روز مانده به عید غدیر خم اقدام به خانه تکانی و گردگیری منازل خود کرده و منزل را آماده پذیرایی از میهمانان می کنند.

مردم این عید را عید سادات نامیده و در برخی موارد از آن به عنوان عید سیدها نام می برند.

بازار جشن و سرور و عروسی نیز در این روز بسیار پر رونق است و علاوه بر آن در این روز ، خانواده نوعروس و تازه داماد هدایایی به زوج تازه می دهند و در بعضی از مناطق، این هدایا با آداب و رسوم خاصی تهیه و تقدیم می شود.

در این مناسبتها اگر یکی یا هردو از زوجین تازه عروسی کرده سید باشند، مراسم مهمتر و با شکوهتر برگزار می شود.

در این روز مردم بهترین و زیباترین لباسهای خود را می پوشند ، خود را معطر به بهترین عطرها می کنند و با چهره ای خندان و شادمان به دید و بازدید می پردازند.

در این روز افراد بسیاری روزه می گیرند و به مومنین احسان و اطعام می دهند.

از جمله برنامه های دیگر ایرانی ها حضور در بقاع متبرکه و زیارت اهل قبور است.تاريخ : ۱۳٩۳/٧/٢٠ | ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : کانون فضیلت | نظرات ()