کانون فرهنگی-تربیتی فضیلت نجف آباد
نجف آباد خ دکتر شریعتی مقابل مدیریت آموزش و پرورش نجف آباد جنب اداره پست تلفن42611141-031
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ
کانون فضیلت

کانون فرهنگی تربیتی دخترانه فضیلت نجف آباد با ارائه برنامه های جذاب و تشکیل کارگاه ها و انجمن های مختلف ویژه دانش آموزان در تمامی رده های سنی فعالیت می کند.

نويسندگان

پروفسور ابراهیم اسرافیلیان:

دکترای هندسه دیفرانسیل وهندسه منی فولتها از انگلیس

استاد کامل(fullperofessor)ریاضی وصاحب تالیفات بسیار زیاد

رئیس موسسه آمار وانفورماتیک

مرد علمی سال1997و1998جهان در رشته ریاضی

 

خلاصه : دکتر ابراهیم اسرافیلیان در سال1314 هجری شمسی در نجف آباد بدنیا آمد.ایشان دارای دکتری ریاضی گرایش هندسه و دیفرانسیل از دانشگاه سوتمیتون انگلستان است.وی عضو هیئت علمی و استاد بازنشسته دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد.
گروه : علوم پایه
رشته : ریاضیات
گرایش : هندسه و دیفرانسیل
والدین و انساب : پدر ابراهیم اسرافیلیان فردی عارف و به حرفه نجاری اشتغال داشت .مادرشان خانه دار بود. پدر بزرگ پدری اش بنام حسینعلی ، او نیز به کار نجاری اشتغال داشتند بطوری که در کنار آن دارای سرورده ها و اشعاری بود که در حالت کلی به چاپ نرسیده اند. ولی پراکنده بعضی قطعات در جاهای مختلف به چاپ رسیده است.
خاطرات کودکی : ابراهیم اسرافیلیان از دوران کودکی خود خاطرات زیادی به یاد ندارد و طول زندگی او همواره در فقر و نداری و رنج بوده است.
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : ابراهیم اسرافیلیان در خانواده ای نجار و در شرایط اقتصادی از حد متوسط هم پایین در خانواده ای پرجمیت بدنیا آمد.او دارای سه خواهر و سه برادر که کلا خانواده ای 9 نفره ای بودند که در یک اتاق زندگی می کردند. بطوری که در دوران تحصیل ناچار به اشتغال در حرفه های مختلف بود.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : ابراهیم اسرافیلیان تحصیلات رسمی خود را از سن 10 سالگی شروع کرد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در نجف آباد اصفهان و دانشسرای مقدماتی را در دانشسرای مقدماتی اصفهان در سال 1335 گذرانید. دیپلم ریاضی را از مدرسه ادب (دبیرستان ادب) اصفهان در سال 1336 دریافت کرد.پس از آن در کنکور شرکت کرد و در دو رشته کارشناسی ریاضی و کارشناسی ادبیات فارسی و فلسفه به تحصیل پرداخت و در سال 1339 به پایان رسانید.ایشان از سال 1345 تا 1347 دوره مدرسی عالی را به پایان رسانید.
خاطرات و وقایع تحصیل : ابراهیم اسرافیلیان از دوران تحصیل خود دارای خاطرات زیادی است که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم: خاطره اول : این خاطره مربوط به دوران دانشسرای مقدماتی است که در آخر های فارغ التحصیلی سخت مریض می شود بطوری که توان مطالعه نداشت و حتی به قبولی در امتحانات امیدی نداشت.ولی در آخر ایشان با رتبه ممتازی از آنجا فارغ التحصیل شد. دومین خاطره ایشان به امتحان ریاضی بر می گردد که او مجبور بود یک کتاب 800 صفحه ای بزبان انگلیسی را بخواند و امتحان دهد ولی به خاطر حجیم بودن کتاب در خواندن آن عاجز بودولی با توکل به خدا تفالی زد بطوری که قسمتی از کتاب را باز کرد و همان جا را مطالعه کرد و در امتحان قبول شد.
فعالیتهای ضمن تحصیل : ابراهیم اسرافیلیان در کنار تحصیل به حرفه های مختلفی همچون شاگردی در نجاری ، آهنگری ،بنایی ،سنگ تراشی ،پارچه بافی و قنادی و غیره می پرداخت.
استادان و مربیان : ابراهیم اسرافیلیان از معلم دوره ابتدایی حاج آقا رضا فاضل را به یاد دارد و از او بعنوان فرد تاثیر گذار در زندگی علمی خود به نیکی یاد می کند.از دیگر معلمین او می توان به مرحوم هدایت الله موسوی (دبیر ریاضی) ،مرحوم ابوالفضل همایی و مرحوم محمد علی موسوی اشاره کرد. از اساتید دانشگاهی دکتر اسرافیلیان می توان مرحوم دکتر غلامحسین مصائب ،دکتر پروفسور رابرسون در دانشگاه سوتمیتون انگلستان را نام برد.
هم دوره ای ها و همکاران : دکتر مهدی گلشنی ، دکتر ابوالقاسم بزرگنیا،دکتر رستم فردوسی ، دکتر ابراهیم بهنام از همدوره ایهای ابراهیم اسرافیلیان می باشند. از همکاران ایشان می توان به دکتر احمد ماموریان ،دکتر محمد حسن امیر خانی ،دکتر تولائی ،دکتر زعفرانی ،دکتر شید فر ،دکتر دانشمند ،دکتر خسرو مالک نژاد ،دکتر حسن غیور ،دکتر نژاد دهقان و دکتر جواد پور اشاره کرد.
همسر و فرزندان : ابراهیم اسرافیلیان در سال 1341 با سرکار خانم طاهره طالبی ازدواج نمود .ماحصل آن دارای 4 فرزند بنامهای مهین دخت ،مسعود ،علی و مریم می باشد.که سه فرزند اول دکتر اسرافیلیان متاهل و فرزند اخر دارای مدرک کارشناسی ارشد فیزیک می باشد.
وقایع میانسالی : ابراهیم اسرافیلیان در سالهای 1347 و 1378 در دانشگاه اصفهان به تدریس اشتغال داشتند ولی بعلت فعالیت های سیاسی ابتدا به اهواز و سپس به تهران انتقال اجباری شدند و در تهران در دانشگاه امیر کبیر بمدت یکسال اشتغال داشت بطوری که در آخر بعنوان عنصر نامطلوب و ضد شاهنشاهی و محرک دانشجویان اخراج شدند.از دیگر وقایع رخ داده برای دکتر اسرافیلیان در سال 1353 بود وقتی که در انگلستان به تحصیل مشغول بودندمرحوم ایه الله سید صادق لواسانی یکی از اعلامیه های امام را همراه با پیغامی مبنی بر اینکه چون در ایران تکثیر و پخش اعلامیه امام بسیار مشکل شده بود از وی خواسته بود که آنها را تکثیر کرده و در مراسم حج بین حجاج توزیع نماید.دکتر اسرافیلیان آن مسئولیت را پذیرفت و 1000 نسخه از آنها را کپی کرده و در دور کلاسر قرار داد و راهی مکه شد بطوری که در جده آنها را از دستش گرفتند و می خواستند تحویل ساواک دهند که بطور معجزه آسایی نجات یافتند ولی کلیه اعلامیه ها از بین رفت.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : - رئیس موسسه عالی آمار و انفرماتیک بمدت یکسال از بهمن 1357 - رئیس دانشگاه علم و صنعت بمدت یکسال از سال 1359 ، از سال 1362 تا 1363 رئیس دانشگاه معلم و در سال 61 مدتی قائم مقام وزارت ارشاد اسلامی بود. - نماینده مردم تهران در دوره مجلس شورای اسلامی از سال 1363-1367 - رئیس دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت ایران بمدت 7 سال - عضو هئت علمی و استاد دانشگاه علم و صنعت ایران - عضو هیئت امنا و مسئول دانشگاه امام صادق (ع) (بمدت سه سال مسئولیت آن را بر عهده داشتند)
فعالیتهای آموزشی : سوابق آموزشی ابراهیم اسرافیلیان به قرار زیر است: - از سال 1339-1345 دبیر ریاضی - فیزیک و مکانیک در دبیرستانهای نجف آباد و اصفهان - از سال 1347-1349 استاد یار ریاضی دانشگاه اصفهان - از سال 1349-1350 استادیار ریاضی دانشگاه پلی تکنیک تهران - از سال 1350-1370 استاد یار دانشگاه علم و صنعت دانشگاه علم و صنعت ایران - از سال 1370-1375 دانشیار دانشگاه علم و صنعت ایران - از سال 1375-تا کنون استاد ریاضی دانشگاه علم و صنعت ایران
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : ابراهیم اسرافیلیان یکی از بانیان دانشگاه امام صادق (ع) می باشد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : ابراهیم اسرافیلیان در کنار تدریس به تحقیق در ریاضیات و غیره می پردازد. ایشان علاقه بسیاری به مطالب فلسفی و تحقیق در مذاهب دیگر دارد. و در اوقات بیکاری در منزل به تعمیر وسایل خانه (البته اگر تعمیر مختصری بخواهد) و به امر کشاورزی در باغچه کوچکی در منزل دارد، می پردازد.
شاگردان : دکتر محمود دانشاتی ،دکتر اکبر محمدی حسن آبادی ،خانم دکتر وکیل ، دکتر احمد حقانی ، دکتر فشارکی ، دکتر لشکری ، دکتر عبدالحمید ریاضی ، دکتر قاهری ،دکتر اسماعیل عزیز پور ،دکتر حمید رضا سلیمی مقدم و غیره از شاگردان ابراهیم اسرافیلیان می باشند.
همفکران فرد : ابراهیم اسرافیلیان با مرحوم شهید دکتر سید حسن آیت ،شهید محمد منتظری ، شهید سرهنگ نامجو و شهید کلاهدوز و غیره همفکری نزدیکی داشت.
جوائز و نشانها : - دریافت نشان دانشگاه پکن (چین) بمناسبت و شرکت در کنفرانس معادلات دیفرانسیل و ارائه مقاله در سال 1369 - دریافت لوح تقدیر بعنوان استاد نمونه دانشگاه علم و صنعت ایران درسال 1370 - دریافت لوح تقدیر دانشگاه علم و صنعت بعنوان پیش گامان دانش و پژوهش (زمان دکتر شهرتاش) - دریافت لوح سپاس دانشگاه پیام نور و خانه ریاضیات نجف آباد -دریافت تقدیر نامه از اساتید ،دانشجویان و کارکنان دانشکده ریاضی در سال 1385 - دریافت لوح تقدیر از رئیس دانشکده ریاضی در سال 1385
چگونگی عرضه آثار : ابراهیم اسرافیلیان دارای 6 کتاب تالیفی و بیش از 57 مقاله منتشر شده در مجلات معتبر علمی می باشد.

آثار :
    1  
آنالیز روی 
      
ویژگی اثر : تالیف- انتشارات پیام نور
2
  
آنالیز مختاط
      
ویژگی اثر : تالیف- انشارات دانشگاه علم و صنعت
3
  
توپولوژی
      
ویژگی اثر : تالیف -انتشارات همراه
4
  
ریاضیات پیشرفته دانشگاهی
      
ویژگی اثر : تالیف- انتشارات ققنوس
5
  
ریاضیات عمومی
      
ویژگی اثر : تالیف- ناشر مولفین
6
  
هندسه دیفرانسیل مدرن برای فیزیکدانان
      ویژگی اثر : تالیف- انتشارات دانشگاه علم و صنعت

 تاريخ : ۱۳٩٠/٢/٢٦ | ۸:۱۳ ‎ق.ظ | نویسنده : کانون فضیلت | نظرات ()