کانون فرهنگی-تربیتی فضیلت نجف آباد
نجف آباد خ دکتر شریعتی مقابل مدیریت آموزش و پرورش نجف آباد جنب اداره پست تلفن42611141-031
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ
کانون فضیلت

کانون فرهنگی تربیتی دخترانه فضیلت نجف آباد با ارائه برنامه های جذاب و تشکیل کارگاه ها و انجمن های مختلف ویژه دانش آموزان در تمامی رده های سنی فعالیت می کند.

نويسندگان

شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهی شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز)تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود. خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه را مهیا و دور هم صرف می‌کنند. پس از صرف تناولات، قصه‌گویی بزرگان خانواده برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ رایج است.

چند نوع تزیین میوه و سفره برای شب یلداموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/۳٠ :: ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٢٩ :: ٧:٤٢ ‎ب.ظموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٢٩ :: ٧:۳٦ ‎ب.ظ

تاریخچه

این جشن‌ها برای اولین بار به صورت عمومی در مصر در سال ۱۱۰۰ میلادی (اواخر قرن پنجم هجری) برگزار شد.خلفای فاطمی شیعه مذهب، ولادت پیامبر(ص)، علی بن ابی‌طالب(ع)، فاطمه زهرا(س)، و خلیفه ی وقت فاطمی را جشن می‌گرفتند.

 

این جشن‌ها به صورت اهدای هدیه و ایراد خطبه‌ها انجام می‌شد. بعدها این جشن‌ها تقریباً به فراموشی سپرده شدند. منشاء بسیاری از جشن‌های مسلمانان سنی به سال ۱۲۰۷ میلادی برمی‌گردد که در اربیل به مدت یک ماه جشن‌هایی را برای میلاد پیامبر(ص)،  برگزار می شد. اگرچه رهبران مذهبی این جشن را به رسمیت نشناختند، به تدریج این عید به مناطق دیگر مسلمان‌نشین منتشر شد.


نظر اهل سنت

به جز سَلَفی‌ها، که معتقدند مراسم میلاد پیامبر(ص)،  بدعت است و آن‌را حرام می‌دانند، بقیه اهل سنت در طول تاریخ و تا کنون مراسم میلاد پیامبر(ص)،  را نیک می‌شمرده‌اند، و بسیاری از علمای اهل سنت (مانند ابن اثیر، ابن جوزی، سخاوی و ابن کثیر) کتاب‌هایی ویژه میلاد پیامبر(ص)،  نگاشته‌اند و حتی معتقدند مستحب بودن روزه ی دوشنبه‌ها به خاطر یادبود میلاد پیامبر(ص)،  است. از میان کشورهای اسلامی، تنها کشوری که در آن میلاد پیامبر(ص)،  تعطیل نیست، عربستان است.

نظر شیعیان

شیعیان نیز علاوه بر میلاد پیامبر(ص)، ، برای میلاد سایر چهارده معصوم(علیها السلام)، مراسم جشن و شادی برگزار می‌کنند؛ و به ویژه روز میلاد مهدی(عج) را به طور ویژه‌تر برگزار می‌نمایند، و با چراغانی کردن خیابان‌ها و دادن شربت و شیرینی به استقبال آن می‌روند.

 

هفته وحدت

فاصله میان ۱۲ ربیع‌الاول که سالگرد ولادت پیامبر(ص)،  اسلام بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع‌الاول که سالگرد ولادت پیامبر (ص)، اسلام بنا بر روایات شیعه است، به ابتکار و پیشنهاد دولتمردان ایران، هفته وحدت نامگذاری شده است. طی این اقدام، مسئله‌ای که شاید می‌توانست عاملی برای تشدید اختلافات میان مسلمانان شیعه و سنی باشد، موجب وحدت آفرینی بیشتر میان مسلمانان شد.


در این راستا سازمانی رسمی با نام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی رسماً در حال فعالیت هست و هر ساله در تهران و در هفته وحدت کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی را برگزار، و علمای بزرگ را از کشورهای مختلف دور هم جمع می‌کند، که همواره از رهبر ایران تا همه مسولین تأکید دارند که وحدت میان مسلمانان باید ایجاد و عوامل تفرقه خشکانده شود. با توجه به تفرقه افکنی‌های دشمنان اسلام در میان مسلمین، وحدت اسلامی مورد تأکید علمای سنی و شیعه قرار دارد.

موضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٢٤ :: ٦:۳٩ ‎ب.ظموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٢٢ :: ۸:٥۳ ‎ب.ظموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٢٢ :: ۸:٤۱ ‎ب.ظموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٢٢ :: ۸:۳۱ ‎ب.ظ

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٢٠ :: ٩:٤۳ ‎ب.ظموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٢٠ :: ٧:٤٤ ‎ب.ظ

کارگاه آشپزی

کارگاه کیکموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/۱۸ :: ۸:٠٤ ‎ب.ظ

نمایش شاد و موزیکال : حسن  بلا ، یونجه طلا

اولین اجرا روز شنبه مورخ 95/9/13

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/۱۸ :: ٥:٥٧ ‎ب.ظ

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

ماه "ربیع الاول" همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینکه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است . زیرا میلاد رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) در این ماه است و مى توان ادعا کرد از اول آفرینش ‍ زمین رحمتى مانند آن به خود ندیده است .


ماه محرم و صفر را پشت سر گذاشتیم با اندوه و اشک و ناله ،اشک ریختیم و دل تازه کردیم و با یاد عظمت آقا ابا عبدالله الحسین بزرگ شدیم، از خزان عفلت به برکت اشک های محرم و صفر به بهار رسیدیم و اکنون وقت آن است که در این بهار به یمن رویش دوباریمان سجده شکر به جای آوریم و این بهار را قدر بدانیم و بندگی کنیم.

ماه "ربیع الاول" همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینکه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است . زیرا میلاد رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) در این ماه است و مى توان ادعا کرد از اول آفرینش ‍ زمین رحمتى مانند آن به خود ندیده است . چرا که او داناترین مخلوقات خداوند و برترین آنها و سرورشان و نزدیکترین آنها به خداوند و فرمانبردارترین آنها از او و محبوبترینشان نزد او مى باشد، این روز نیز برتر از سایر روزهاست . و گویا روزى است که کاملترین هدیه ها، بزرگترین بخشش ها، شاملترین رحمتها، برترین برکتها، زیباترین نورها و مخفى ترین اسرار در آن پى ریزى شده است .


پس بر انسان مسلمان که برترى رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) را قبول داشته و مراقب رفتار با مولایش مى باشد واجب است در این ماه به شکرانه ارازنی شدن آن نعمت بزرگ به عبادتی از سر شور و اشتیاق بپردازد،گرچه عبادات شبانه روزی عالمیان هرگز در خور چنین نعمتی نخواهد بود اما "آنچه سعی است ما در طلبش بنماییم".

 

 

کانون فضیلت  فرارسیدن ماه ربیع الاول را به تمامی شما عزیزان تبریک عرض می کند.

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/۱۳ :: ٦:٢٥ ‎ب.ظ

جلسه شورای مربیان در آذرماه

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٦ :: ۸:۳٧ ‎ب.ظ

دیدار رابطین فعال کانون روز پنج شنبه مورخ 9/4 از جناب دکتر احمدی چهره ماندگار خوشنویسی نجف آباد .

     

     

     

    

    

    
موضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٦ :: ۸:٢٠ ‎ب.ظموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٦ :: ٧:۳۱ ‎ب.ظموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٦ :: ٧:٢۸ ‎ب.ظ

جلسه با جناب آقایان: ودودی و مهرپرور پیرامون انجمن زبان

پیرامون برگزاری جلسات زبان و مربیانموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٦ :: ٧:٢۳ ‎ب.ظ

تعامل با شهرداری

جهت فضای سبز بیرون کانونموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٦ :: ٧:٢٠ ‎ب.ظ

جنگ جوانه ها روز سه شنبه مورخ 9/2 برای مدارس ابتدایی شهید کمرانی و حضرت ولی عصر برگزار گردید.

 

 

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٦ :: ٧:٠٦ ‎ب.ظ

مجامع بحث و گفتگوی جوان در هنرستان ساعی

موضوع سخنرانی : بهداشت فردی

سخنران : سرکار خانم نورمحمدی . کارشناس شبکه بهداشت

 

 


تاریخ :  95/9/3

 

 

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٦ :: ٦:٤٩ ‎ب.ظ

مجامع بحث و گفتگوی جوان در دبیرستان صفورا روستای حاجی آباد

موضوع سخنرانی :ارتباطات و دوست یابی

سخنران : سرکار خانم شجاعی

تاریخ : 95/8/26


خانم شجاعی

مشاور

ارتباطات و دوست یابیموضوع مطلب :
          
۱۳٩٥/٩/٦ :: ٦:٢٠ ‎ب.ظ