کانون فرهنگی-تربیتی فضیلت نجف آباد
نجف آباد خ دکتر شریعتی مقابل مدیریت آموزش و پرورش نجف آباد جنب اداره پست تلفن42611141-031
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ
کانون فضیلت

کانون فرهنگی تربیتی دخترانه فضیلت نجف آباد با ارائه برنامه های جذاب و تشکیل کارگاه ها و انجمن های مختلف ویژه دانش آموزان در تمامی رده های سنی فعالیت می کند.

نويسندگان

توسعۀ فرهنگی را می توان فرآیند ارتقاء شئون گوناگون فرهنگ جامعه در راستای اهداف مطلوب دانست که زمینه ساز رشد و تعالی انسانها خواهد شد.موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/۳۱ :: ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ

مثبت اندیشی :

جمله های مثبت در زندگی ما نقش بسیار سازنده ای دارد و سبب می شود که ما احساس بهتری به زندگی داشته باشیم .

 • من با صداقت و صمیمیت نزد دیگران محبوب می شوم .
 • من از پیشرفت و رفاه مردم خوشحال می شوم .
 • من توانایم . چون از روح قادر متعال در من دمیده شده است .
 • من ذهن خود را از بند گذشته ها رها می سازم و همیشه مراقب روحیه و سلامت خود خواهم بود .
 • من پیوسته در ذهن خود تصویر نعمت و فراوانی را مجسم می کنم .
 • زندگی پر از فرصت است و من هر فرصتی را به ثروتی تبدیل می کنم .
 • من در مقابل مسایل زندگی چون کوه استوارم .
 • چون با خدا همراهم از هیچ چیز نمی هراسم .
 • من پذیرای راههای جدیدی برای بهبود زندگی ام هستم .
 • لبخند چهره ام را زیباتر می کند .
 • در آنچه برای من اتفاق می افتد همیشه خیری نهفته است .
 • من آینده درخشان و با شکوهی دارم .
 • خودم را می بخشم .
 • تجربه های زندگی مرا به سوی موفقیت های بزرگ هدایت می کند .
 • زندگی من موهبتی الهی است .
 • من به یقین برای هر موقعیت عالی شایستگی دارم .


موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/٢٩ :: ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ

تاریخ، حافظه زنده جمع است و بی آن، بشر فاقد شناسنامه خواهد بود. این حافظه و شناسنامه، ابزار ویژه خود را دارد که به صورت دست افزارهای سنگی و فلزی تراشیده و نتراشیده، ساخته و ناساخته، تندیس ها و یادمان های کوچک و بزرگ، سنگ نوشته ها، مکتوبات و حتی روایات شفاهی و فرهنگ عامه جلوه می کند و بشر از دیرباز در گردآوری و نگاهداری آنها کوشیده است. موزه، یکی از مکان هایی است که بشر برای حفظ این دستاوردها به کار می گیرد و آن را چنین تعریف می کنند: «ساختمانی عمومی است (متعلق به دولت یا در اداره دولت) که آثار هنری در آن نگاهداری می شود. به عبارت دیگر، مؤسسه ای است که به بهترین شکل، پدیده های طبیعی و کارهای بشری را نمایش می دهد. موزه به حفظ شناسنامه بشر و تقویت حافظه جمعی کمک می کند و در نتیجه، به صورت رکن عمده ای از تاریخ در می آید».

سرگذشت پیشینیان در قرآن

در قرآن کریم، دلایل متعددی برای ذکر سرگذشت پیشینیان گفته شده که برخی از آنان چنین است:

1. تقویت اراده پیامبر صلی الله علیه و آله : «ما، سرگذشت های گوناگون پیامبران را برای تو بیان کردیم تا قلبت را محکم، و اراده ات را قوی و ثابت کنیم».

2. پنددهی به مؤمنان: «سرگذشت پیشینیان، برای مؤمنان موعظه، تذکر و یادآوری است». در این آیه، بر این نکته تأکید شده است که سرگذشت های یاد شده در قرآن کریم، مجموعه ای از بهترین درس های زندگی در تمام زمینه ها و راهگشایی برای همه انسان های امروز و فردا است.

 

سرگذشت پیشینیان در نهج البلاغه

امام علی علیه السلام در اندرزهایی به فرزند گران قدرش امام حسن مجتبی علیه السلام می فرماید: «پسرم! درست است که من به اندازه همه کسانی که پیش از من زیسته اند عمر نکرده ام، ولی در کردار آنها نظر افکنده ام، در اخبارشان تفکر کرده ام و در آثارشان به سیر و سیاحت پرداخته ام، تا بدانجا که همانند یکی از آنها شده ام، بلکه گویی به دلیل آنچه از تاریخشان به من رسیده است، با همه آنها از اول جهان تا امروز بوده ام. من قسمت زلال و مصفای زندگی آنها را از بخش کدر و تاریک آن باز شناختم و سود و زیانش را دانستم و از میان تمام آنها، بخش های مهم و برگزیده را برایت خلاصه کردم».

تاریخچه موزه

موزه، مانند بسیاری از پدیده های جدید جهان، در قرن نوزده میلادی وارد فرهنگ ایران شد. نخستین موزه ها در جهان، مجموعه های شخصی بودند که با هدف نمایش برای عموم ایجاد نشده بودند، بلکه صرفا نشان دهنده علاقه افراد به شمار می آمدند. یکی از نخستین موزه ها، موزه «اِشمولین» در آکسفورد انگلستان است که در سال 1683م تأسیس شد. در سال 1249 شمسی، ناصرالدین شاه پس از سفر به اروپا و دیدار از موزه های کشورهای روسیه، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، سوئیس، آلمان و اتریش، به تقلید از آنها دستور داد تا گوشه ای از کاخ گلستان را به شکل موزه درست کنند؛ البته این موزه مختص شاه و اطرافیانش بود. نخستین موزه به شکل امروزی، به دست مرتضی قلی خان ممتاز الممالک و دوستانش در بخش شمالی دارالفنون با 27 شی ء باستانی به وجود آمد.

غارت اموال باستانی

چپاول اشیا و ذخایر هنری ایران زمین، از نسخه های خطی و تذهیب گرفته تا نفیس ترین ظروف سفالی و با ارزش ترین فرش ها، داستانی نیست که به سادگی از ذهن خود پاک کنیم و نتیجه آن این

است که امروز موزه های بزرگ جهان، به لطف این چپاول، صاحب غرفه ها و تالارهای باشکوهی سرشار از دستاوردهای هنر ایران و ایرانی شده اند. رونق بازار عتیقه و تشویق مجموعه داران خارجی به گردآوری اموال فرهنگی و محوریت اقتصاد بر مقوله فرهنگ، از دیگر عوامل چپاول این آثار ارزشمند به شمار می آید.

حفاظت از میراث فرهنگی

حفظ میراث فرهنگی، وظیفه ای همگانی و همیشگی است. آموزش همگانی برای حفظ میراث فرهنگی از راه رسانه ها و مطبوعات، و بالا بردن فرهنگ نگهداری از آثار باستانی از عوامل مهم حفاظت از میراث فرهنگی است. باید به کودکان و جوانان آموخت که یادگاری نوشتن بر روی دیوارها و اشیای باستانی، چه عواقبی در پی دارد و تا چه حد از ارزش آن می کاهد. بیاموزیم که این آثار تا چه حد می تواند در توجه به فرهنگ کهن خویش و نیز جلب جهانگرد و بالا بردن درآمد ملی مؤثر باشد. اختصاص بودجه کافی برای حفظ و بازسازی آثار باستانی و جلب مشارکت عمومی برای حفظ و نگهداری آنها، از عوامل مهم حفاظت از آثار باستانی است.موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/٢۸ :: ٩:٢٦ ‎ق.ظ

حکیم عمر خیام

بیست و هشتم اردیبهشت ماه، مصادف است با روز بزرگداشت حکیم عمر خیام، پدر رباعی در ادبیات فارسی، شاعر، منجم و فیلسوف ایرانی

در کـــارگــه کـــوزه گری رفـــــتم دوش

دیــــدم دو هـــزار کـــوزه گویا و خموش

ناگاه یکـــی کوزه بـــر آورد خـــــــروش

کــو کوزه گر و کوزه خر و کوزه فروش

ابوالفتح عمر ابن ابراهیم خیام یا خیامی نیشابوری مشهور به حکیم عمر خیام، فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و شاعر قرن پنجم هجری قمری/ قرن دوازدهم میلادی است. شهرت او گرچه بیشتر به شاعری است اما در واقع خیام فیلسوف و ریاضی دانی بود که به آثار ابوعلی سینا پرداخت و یکی از خطبه های معروف او را در باب یکتایی خداوند به فارسی ترجمه کرد. اولین اشاره ای که به شعر خیام شده، صدسال پس از مرگ اوست.
نوشته اند، که خیام را به تدریس و نوشتن کتاب رغبت چندانی نبود. شاید به دلیل آنکه شاگردان هوشمند برگزیده ای پیرامون خود نمی یافت و چه بسا از آن جهت که اوضاع روزگار خود را، که مقارن حکومت سلجوقیان و مخالفت شدید با فلسفه و زمان رونق بازار بحث ها و جدل های فقیهان و ظاهربینان بود، شایسته ابراز اندیشه های آزاد و بلند نمی دید. با این همه، از او نوشته های بسیار برجای مانده که در قرون وسطی به لاتین ترجمه شد و مورد توجه اروپائیان قرار گرفت. رساله وی در جبر و مقابله و رساله ای دیگر، که در آن به طرح و پاسخگویی به مشکلات هندسه اقلیدس پرداخته، از جمله مشهورترین آثار ریاضی اوست.
خیام منجم بود و تقویم امروز ایرانی، حاصل محاسباتی است که او و عده ای از دانشمندانی دیگر، در زمان جلال الدین ملک شاه سلجوقی انجام دادند و به نام وی تقویم جلالی خوانده می شود. خیام در باب چگونگی محاسبات نجومی خود رساله ای نیز نوشته است. وی علاوه بر ریاضی و نجوم، متبحر در فلسفه، تاریخ جهان، زبان شناسی و فقه نیز بود. علوم و فلسفه یونان را تدریس می کرد و دانشجویان را به ورزش جسمانی و پرورش نفس تشویق می کرد. از همین رو، بسیاری از صوفیان و عارفان زمان او را به خود نزدیک می یافته اند.
خیام سفرهای طولانی به سمرقند و بلخ و هرات و اصفهان کرد و همه جا با روشنی تمام در باب حیرت و سرگشتگی فلسفی خویش سخن می گفت. رساله ای در کیفیت معراج، رساله دیگر درباره علوم طبیعی و کتاب های بسیار به زبان های فارسی و عربی حاصل زندگی نسبتاً طولانی اوست.
از آثار معروف فارسی منسوب به عمر خیام، رساله نوروز نامه است که با نثری ساده و شیوا، پیدایی نوروز و آداب برگزاری آن را در دربار ساسانیان بازگو نموده است. او در این رساله با شیفتگی تمام درباره آیین جهانداری شاهنشاهان کهن ایرانی و پیشه ها و دانش هایی که مورد توجه آنان بوده سخن رانده و تنی چند از شاهان داستانی و تاریخی ایران را شناسانده است.
شعر خیام، در قالب رباعی، شعری کوتاه، ساده و بدون هنرنمایی های فضل فروشانه و در عین حال حاوی معانی عمیق فلسفی و حاصل اندیشه آگاهانه متفکری بزرگ در مقابل اسرار عظیم آفرینش است. تعداد واقعی رباعیات خیام را حدود هفتاد دانسته اند، حال آن که بیش از چند هزار رباعی به او نسبت داده می شود. در دنیای ادب و هنر بیرون از مرزها، خاصه در جهان انگلیسی زبان، خیام معروف ترین شاعر ایرانی است که شهرتش از محافل علمی و ادبی بسیار فراتر رفته است. این شهرت مرهون ترجمه رباعیات او به وسیله ادوارد فیتز جرالد شاعر انگلیسی است. اوست، که در قرن نوزدهم میلادی، افکار بزرگ فیلسوف و شاعر را به جهانیان شناساند و موجب توجه همگان به این اعجوبه علم و هنر گردید. از خیام است:

ابوحفض یا ابوالفتح الدین عمر بن ابراهیم نیشابوری مشهور به خیام از برجسته ترین حکما و ریاضی دانان جهان در سال 329 ه.ق در نیشابور به دنیا آمد. وی همچنین شاعر معروف ایرانی در قرنهای پنج و شش است. خیام در نیشابور به دنیا آمد. بعدها به دلیل آنکه پدرش خیمه دوز بود به خیام معروف شد. کمتر می نوشت و شاگرد می پذیرفت، وی برای کسب دانش به خراسان و عراق نیز سفر کرد. به واسطه تبحر و دانش عظیمی که در ریاضیات و نجوم داشت از سوی ملکشاه سلجوقی فراخوانده شد، ملکشاه به او احترام می گذاشت و خیام نزد او قرب و منزلت ویژه ای داشت. او بنا به خواست ملکشاه در ساخت رصدخانه ملکشاهی و اصلاح تقویم با سایر دانشمندان همکاری داشت. حاصل کارش در این زمینه تقویم جلالی آن است که هنوز اعتبار و رواج دارد و تقویم او از تقویم گریگور یابی دقیق تر است.

در حدود دوازده اثر از خیام در علم و فلسفه به جای مانده است، اما همین آثار اندک، وی را در سراسر جهان به شهرت رسانده است. از مهمترین آنها کتاب جبر اوست که بهترین اثر در نوع خود در ریاضیات است. از دیگر آثار او می توان به رساله فی شرح ما اشکال من مصادرات اقلیدس، رساله فی ابراهین علی المسائل الجبر و المقابله (جبر خیام)، میزان الحکم رساله الکون و التکلیف، الجواب عم ثلاث مسائل اضیاء العقلی، رساله فی الوجود، رساله فی کلیه الوجود، نوروزنامه و کتاب الزیج المکشاهی که به رومی نیز ترجمه شده است.

اشعار خیام بیشتر به زبان پارسی و تازی هستند مضمون عمده رباعیات خیام شک و حیرت، توجه به مرگ و فنا و تذکر در مورد مغتنم شمردن عمر آدمی است. خیام در سال 517 ه.ق چشم از جهان فرو بست. وی را در زادگاهش نیشابور به خاک سپردند. آرامگاه این شاعـر بزرگ و ریاضی دان مشهور ایرانی، حکیم عمر خیام در باغـی در نـیشابور است.

موزه خیام

در 28 اردیبهست ماه 1379 به مناسبت برگزاری کنگره جهانی خیام و با عنایت به شأن و مرتبه علمی حکیم عمر خیام و آثار ارزشمند باقی مانده از وی به ویژه در رابطه با دانش ستاره شناسی، تقویم، ریاضیات و اشارات مکرر خیام به خاک، کوزه و کوزه گری و اهمیت سفال نیشابور و نیز فقدان موزه ای در استان که به نوعی معرف مراتب علمی و بیانگر ویژگیهای دوران حکیم عمر خیام باشد، موجب شد که سازمان میراث فرهنگی اقدام به تأسیس موزه خیام در کنار آرامگاه خیام نماید.

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/٢۸ :: ٩:٢٢ ‎ق.ظ

روز 27 اردیبهشت که پیش از این روز جهانی ارتباطات نام داشت به روز ارتباطات و روابط عمومی تغییر نام پیدا کرده است. این روز در تقویم سال 1386 ثبت شد.موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/٢٧ :: ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ

السلام علیک یا زوجه ولی الله یا ام العباس بن علی ابی طالب یا ام البنین

 

 

13 ماه جمادی الثانی سالروز وفات مادریست که در دامنش وفا و ایثار و ادب را پروریده است . زبان و قلم از وصف این مادر  ناتوانند . مادری که ...

 مادری که اگر چه در کربلا نبود، ولی دلش تا ابد در کربلا ماند و نگاهش بر افق، که آیا «کاروان عشق» را بازگشتی خواهد بود؟مادری که دلش برای همیشه در کنار «نهر علقمه»، سوگ نشین فرزندی شد که نظیر نداشت در زیبایی و شجاعت!

 مادری که دلش در میدان «قتلگاه» بود و نگاهش بر آسمان، که چه وقت، «ماه»، بار دیگر خواهد تابید!
مادری که یک عمر، دست از «حسین حسین» گفتن بر نداشت و تمام غریبانه‏هایش را، حتی سوگ عزیزانش را با نام حسین علیه‏السلام همراهی کرد!
مادری که «ام البنین علیهاالسلام » بود، ولی آیینه نگاهش از آسمان کربلا، تنها اشکِ خونین ستارگان را چید؛ آن گاه که راوی، از عبور نیزه‏ها روایت می‏کرد!
مادری که حتی کوچه‏های «مدینه»، مرثیه‏سرای اندوه سترگ او شدند و به استقامت و صبر او ایمان آوردند!
مادری که «وفا»، اولین درس زندگی و «شجاعت»، عالی‏ترین سرشت همسری‏اش بود و «صحبت»، بالاترین باور مهر پروری‏اش
مادری که برای همیشه، با ناله‏های نینوایی، به یاد پسرانش، لالایی سرود و سروده‏هایش را فرات، هر روز، هنگام غروب نجوا می‏کند!
مادری که بعد از شهادت «عباس علیه‏السلام »، دیگر به ماه نگاه نکرد و آسمان مدینه، نعمت نورافشانی‏اش را از دست داد!
مادری که در کربلا نبود، ولی تا ابد در کربلا ماند و دل از «گودال قتلگاه» نگرفت و فریاد «یا حسین»اش را نه‏تنها در مدینه، که از صحن مطهر کربلا می‏توان شنید! 
 درود خداوند و سلام پاکان، بر روح بلند و وفاداری بی‏نظیرش باد!
روح آسمانی‏اش، در سایه سار کوثر، شاد، و شفاعت به شکوهش، دستگیرمان باد!

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/٢٧ :: ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ

پروفسور ابراهیم اسرافیلیان:

دکترای هندسه دیفرانسیل وهندسه منی فولتها از انگلیس

استاد کامل(fullperofessor)ریاضی وصاحب تالیفات بسیار زیاد

رئیس موسسه آمار وانفورماتیک

مرد علمی سال1997و1998جهان در رشته ریاضی

 

خلاصه : دکتر ابراهیم اسرافیلیان در سال1314 هجری شمسی در نجف آباد بدنیا آمد.ایشان دارای دکتری ریاضی گرایش هندسه و دیفرانسیل از دانشگاه سوتمیتون انگلستان است.وی عضو هیئت علمی و استاد بازنشسته دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد.
گروه : علوم پایه
رشته : ریاضیات
گرایش : هندسه و دیفرانسیل
والدین و انساب : پدر ابراهیم اسرافیلیان فردی عارف و به حرفه نجاری اشتغال داشت .مادرشان خانه دار بود. پدر بزرگ پدری اش بنام حسینعلی ، او نیز به کار نجاری اشتغال داشتند بطوری که در کنار آن دارای سرورده ها و اشعاری بود که در حالت کلی به چاپ نرسیده اند. ولی پراکنده بعضی قطعات در جاهای مختلف به چاپ رسیده است.
خاطرات کودکی : ابراهیم اسرافیلیان از دوران کودکی خود خاطرات زیادی به یاد ندارد و طول زندگی او همواره در فقر و نداری و رنج بوده است.
اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : ابراهیم اسرافیلیان در خانواده ای نجار و در شرایط اقتصادی از حد متوسط هم پایین در خانواده ای پرجمیت بدنیا آمد.او دارای سه خواهر و سه برادر که کلا خانواده ای 9 نفره ای بودند که در یک اتاق زندگی می کردند. بطوری که در دوران تحصیل ناچار به اشتغال در حرفه های مختلف بود.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : ابراهیم اسرافیلیان تحصیلات رسمی خود را از سن 10 سالگی شروع کرد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در نجف آباد اصفهان و دانشسرای مقدماتی را در دانشسرای مقدماتی اصفهان در سال 1335 گذرانید. دیپلم ریاضی را از مدرسه ادب (دبیرستان ادب) اصفهان در سال 1336 دریافت کرد.پس از آن در کنکور شرکت کرد و در دو رشته کارشناسی ریاضی و کارشناسی ادبیات فارسی و فلسفه به تحصیل پرداخت و در سال 1339 به پایان رسانید.ایشان از سال 1345 تا 1347 دوره مدرسی عالی را به پایان رسانید.
خاطرات و وقایع تحصیل : ابراهیم اسرافیلیان از دوران تحصیل خود دارای خاطرات زیادی است که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم: خاطره اول : این خاطره مربوط به دوران دانشسرای مقدماتی است که در آخر های فارغ التحصیلی سخت مریض می شود بطوری که توان مطالعه نداشت و حتی به قبولی در امتحانات امیدی نداشت.ولی در آخر ایشان با رتبه ممتازی از آنجا فارغ التحصیل شد. دومین خاطره ایشان به امتحان ریاضی بر می گردد که او مجبور بود یک کتاب 800 صفحه ای بزبان انگلیسی را بخواند و امتحان دهد ولی به خاطر حجیم بودن کتاب در خواندن آن عاجز بودولی با توکل به خدا تفالی زد بطوری که قسمتی از کتاب را باز کرد و همان جا را مطالعه کرد و در امتحان قبول شد.
فعالیتهای ضمن تحصیل : ابراهیم اسرافیلیان در کنار تحصیل به حرفه های مختلفی همچون شاگردی در نجاری ، آهنگری ،بنایی ،سنگ تراشی ،پارچه بافی و قنادی و غیره می پرداخت.
استادان و مربیان : ابراهیم اسرافیلیان از معلم دوره ابتدایی حاج آقا رضا فاضل را به یاد دارد و از او بعنوان فرد تاثیر گذار در زندگی علمی خود به نیکی یاد می کند.از دیگر معلمین او می توان به مرحوم هدایت الله موسوی (دبیر ریاضی) ،مرحوم ابوالفضل همایی و مرحوم محمد علی موسوی اشاره کرد. از اساتید دانشگاهی دکتر اسرافیلیان می توان مرحوم دکتر غلامحسین مصائب ،دکتر پروفسور رابرسون در دانشگاه سوتمیتون انگلستان را نام برد.
هم دوره ای ها و همکاران : دکتر مهدی گلشنی ، دکتر ابوالقاسم بزرگنیا،دکتر رستم فردوسی ، دکتر ابراهیم بهنام از همدوره ایهای ابراهیم اسرافیلیان می باشند. از همکاران ایشان می توان به دکتر احمد ماموریان ،دکتر محمد حسن امیر خانی ،دکتر تولائی ،دکتر زعفرانی ،دکتر شید فر ،دکتر دانشمند ،دکتر خسرو مالک نژاد ،دکتر حسن غیور ،دکتر نژاد دهقان و دکتر جواد پور اشاره کرد.
همسر و فرزندان : ابراهیم اسرافیلیان در سال 1341 با سرکار خانم طاهره طالبی ازدواج نمود .ماحصل آن دارای 4 فرزند بنامهای مهین دخت ،مسعود ،علی و مریم می باشد.که سه فرزند اول دکتر اسرافیلیان متاهل و فرزند اخر دارای مدرک کارشناسی ارشد فیزیک می باشد.
وقایع میانسالی : ابراهیم اسرافیلیان در سالهای 1347 و 1378 در دانشگاه اصفهان به تدریس اشتغال داشتند ولی بعلت فعالیت های سیاسی ابتدا به اهواز و سپس به تهران انتقال اجباری شدند و در تهران در دانشگاه امیر کبیر بمدت یکسال اشتغال داشت بطوری که در آخر بعنوان عنصر نامطلوب و ضد شاهنشاهی و محرک دانشجویان اخراج شدند.از دیگر وقایع رخ داده برای دکتر اسرافیلیان در سال 1353 بود وقتی که در انگلستان به تحصیل مشغول بودندمرحوم ایه الله سید صادق لواسانی یکی از اعلامیه های امام را همراه با پیغامی مبنی بر اینکه چون در ایران تکثیر و پخش اعلامیه امام بسیار مشکل شده بود از وی خواسته بود که آنها را تکثیر کرده و در مراسم حج بین حجاج توزیع نماید.دکتر اسرافیلیان آن مسئولیت را پذیرفت و 1000 نسخه از آنها را کپی کرده و در دور کلاسر قرار داد و راهی مکه شد بطوری که در جده آنها را از دستش گرفتند و می خواستند تحویل ساواک دهند که بطور معجزه آسایی نجات یافتند ولی کلیه اعلامیه ها از بین رفت.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : - رئیس موسسه عالی آمار و انفرماتیک بمدت یکسال از بهمن 1357 - رئیس دانشگاه علم و صنعت بمدت یکسال از سال 1359 ، از سال 1362 تا 1363 رئیس دانشگاه معلم و در سال 61 مدتی قائم مقام وزارت ارشاد اسلامی بود. - نماینده مردم تهران در دوره مجلس شورای اسلامی از سال 1363-1367 - رئیس دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت ایران بمدت 7 سال - عضو هئت علمی و استاد دانشگاه علم و صنعت ایران - عضو هیئت امنا و مسئول دانشگاه امام صادق (ع) (بمدت سه سال مسئولیت آن را بر عهده داشتند)
فعالیتهای آموزشی : سوابق آموزشی ابراهیم اسرافیلیان به قرار زیر است: - از سال 1339-1345 دبیر ریاضی - فیزیک و مکانیک در دبیرستانهای نجف آباد و اصفهان - از سال 1347-1349 استاد یار ریاضی دانشگاه اصفهان - از سال 1349-1350 استادیار ریاضی دانشگاه پلی تکنیک تهران - از سال 1350-1370 استاد یار دانشگاه علم و صنعت دانشگاه علم و صنعت ایران - از سال 1370-1375 دانشیار دانشگاه علم و صنعت ایران - از سال 1375-تا کنون استاد ریاضی دانشگاه علم و صنعت ایران
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : ابراهیم اسرافیلیان یکی از بانیان دانشگاه امام صادق (ع) می باشد.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : ابراهیم اسرافیلیان در کنار تدریس به تحقیق در ریاضیات و غیره می پردازد. ایشان علاقه بسیاری به مطالب فلسفی و تحقیق در مذاهب دیگر دارد. و در اوقات بیکاری در منزل به تعمیر وسایل خانه (البته اگر تعمیر مختصری بخواهد) و به امر کشاورزی در باغچه کوچکی در منزل دارد، می پردازد.
شاگردان : دکتر محمود دانشاتی ،دکتر اکبر محمدی حسن آبادی ،خانم دکتر وکیل ، دکتر احمد حقانی ، دکتر فشارکی ، دکتر لشکری ، دکتر عبدالحمید ریاضی ، دکتر قاهری ،دکتر اسماعیل عزیز پور ،دکتر حمید رضا سلیمی مقدم و غیره از شاگردان ابراهیم اسرافیلیان می باشند.
همفکران فرد : ابراهیم اسرافیلیان با مرحوم شهید دکتر سید حسن آیت ،شهید محمد منتظری ، شهید سرهنگ نامجو و شهید کلاهدوز و غیره همفکری نزدیکی داشت.
جوائز و نشانها : - دریافت نشان دانشگاه پکن (چین) بمناسبت و شرکت در کنفرانس معادلات دیفرانسیل و ارائه مقاله در سال 1369 - دریافت لوح تقدیر بعنوان استاد نمونه دانشگاه علم و صنعت ایران درسال 1370 - دریافت لوح تقدیر دانشگاه علم و صنعت بعنوان پیش گامان دانش و پژوهش (زمان دکتر شهرتاش) - دریافت لوح سپاس دانشگاه پیام نور و خانه ریاضیات نجف آباد -دریافت تقدیر نامه از اساتید ،دانشجویان و کارکنان دانشکده ریاضی در سال 1385 - دریافت لوح تقدیر از رئیس دانشکده ریاضی در سال 1385
چگونگی عرضه آثار : ابراهیم اسرافیلیان دارای 6 کتاب تالیفی و بیش از 57 مقاله منتشر شده در مجلات معتبر علمی می باشد.

آثار :
    1  
آنالیز روی 
      
ویژگی اثر : تالیف- انتشارات پیام نور
2
  
آنالیز مختاط
      
ویژگی اثر : تالیف- انشارات دانشگاه علم و صنعت
3
  
توپولوژی
      
ویژگی اثر : تالیف -انتشارات همراه
4
  
ریاضیات پیشرفته دانشگاهی
      
ویژگی اثر : تالیف- انتشارات ققنوس
5
  
ریاضیات عمومی
      
ویژگی اثر : تالیف- ناشر مولفین
6
  
هندسه دیفرانسیل مدرن برای فیزیکدانان
      ویژگی اثر : تالیف- انتشارات دانشگاه علم و صنعت

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/٢٦ :: ۸:۱۳ ‎ق.ظ

خانواده خوب و خوشبخت از بزرگترین نعمت ها

در بیست سپتامبر 1993، سازمان ملل، سال 1994 را سال جهانی خانواده و روز 15 مه را روز جهانی خانواده نامید. این برنامه سالیانه در تاکید بر اهمیت بنیان خانواده به عنوان واحد اصلی جامعه و نقش آن موقعیت جهانی هر ملت برگذار میشود.

این روز فرصت مناسبی برای بررسی مسائل و مشکلات، اطلاع رسانی و مشاوره و صدها مورد اجتماعی دیگر به دست دست اندرکاران میدهد. در بیشتر کشورها، روز جهانی خانواده روزی پر از فعالیتهای جمعی و خانوادگی، روزی برای یادگیری و از همه مهمتر روزی برای یادآوری عشق و احترام به اعضا و محیط خانواده است.

داشتن یک خانواده شاد و خوشبخت تنها با فراهم کردن نیازهای اولیه زندگی به دست نمی آید. اما نگران نشوید، رسیدن به چنین هدفی بسیار آسان تر از آن است که تصورش را بکنید. نکات زیر برگرفته از کتاب رازهای ساده خانوادهای خوشبخت “Simple Secrets of Happy Families” نوشته دکتر دیوید نیون است

1-
برای زندگی خود محله مناسبی انتخاب کنید
گذشته از این حقیقت که محل زندگی خود را با توجه به بودجه و امکانات خود انتخاب میکنیم، اما همین انتخاب که گاهی محدود هم هست باید با تفکر صورت گیرد. سوال اصلی این است همسایه های شما چه کسانی هستند؟ آیا در این محل تعداد بچه ها زیاد است؟ آیا فرزندان شما میتوانند به راحتی در خارج خانه رفت و آمد و بازی کنند؟ آیا در این محل مدرسه خوب، کتابخانه و خدمات مشابه وجود دارد؟ به خاطر داشته باشید کسانی که از محل زندگی خود راضی هستند 25 درصد بیشتر از دیگران از زندگی خانوادگی خود راضی هستند.

2-
با فرزندان خود صحبت کنید
اگر با فرزندان خود ارتباط برقرار نکنید، احتمال اینکه آنها با بدبینی و احساس نا امنی رشد کنند بسیار زیاد خواهد بود. هنگامی که کودکان غمگین و گوشه گیر به نظر می آیند، این وظیفه شما است که گفتگو را آغاز کنید و به بهترین نحو دلیل ناراحتی او را بپرسید. فرزندان شما به توجه واقعی شما نیاز دارند و باید آنرا حس کنند.

3-
افکار و خاطرات روزانه خود را بنویسید
تحقیقات و آمار نشان میدهند والدینی که یک دفتر روزانه دارند، زندگی خانوادگی شادتری دارند. ثبت احساسات و افکارتان در باره جهان اطراف، امیدها و رویاها یا هرچیز دیگری که در ذهن دارید، علاوه بر ثبت خاطرات، یک فضای خصوصی و آرام بخش برایتان مهیا میکند.

4-
کارهای منزل را باهمدیگر انجام دهید
شاید تصور میکنید که انجام کارهای منزل به تنهایی ساده تر باشد. اما زمانی که کارها را بین همسران و فرزندان تقسیم شود، هم بستگی و احترام بیشتری به دنبال خواهد داشت. زمانی که کارهای خانه به طور عادلانه تقسیم شود، خوشبختی خانواده را تا 32 درصد افزایش خواهد داد.

5-
با خانواده همسرتان مهربان باشید
داشتن رابطه خوب با والدین همسر، نه تنها موجب میشود که همه روزگار بهتری در کنار هم داشته باشند، بلکه شناخت بهتری از شریک زندگیتان به شما خواهد داد.

6-
درباره تاریخ خانواده خود صحبت کنید
شنیدن خاطرات و داستانهایی از نسلهای گذشته، موجب استحکام بنای خانواده و قدرت بخشیدن به ریشه های خانوادگی در ذهن کودکان خواهد شد. دانستن اینکه چه کسی هستیم و از کجا آمده ایم همواره جالب و در بسیاری مواقع افتخار آمیز است.

7-
به خود اعتقاد داشته باشید
هیچ چیز اسرارآمیزی در رسیدن به مقام یک پدر/مادر خوب وجود ندارد. والدین خوب کسانی هستند که در زندگی فرزندان خود حضور دارند و عشق بی قید و شرط خود را به آنان عرضه میکنند. آنها را درک میکنند و در مشکلات یاریشان میکنند. پس بهترین پدر و مادر ممکن باشید و از آنچه انجام میدهید شاد باشید.

8-
فرزندانتان را نازپرورده نکنید
کودکانی که توسط والدین بیش از حد حمایتگر بار می آیند، به سختی می توانند در خارج از محیط خانواده موفق باشند. سپر بلای فرزندان خود نشوید، بلکه مشکلات را برایشان توضیح دهید. به آنها بیاموزید که مسائل ناگوار همیشه وجود دارند اما شما همیشه سعی خواهید کرد برای رفع مشکلات آنها را یاری دهید.

9-
با همسر و فرزندانتان مانند دوستان خود رفتار کنید
معمولا ما بیش از حد روی میزان تحمل و حوصله همسر و فرزندان خود حساب میکنیم اما همیشه مراقب حال و هوای دیگران هستیم. با خانواده خود هم همانطور رفتار کنید که با دوست نزدیک خود رفتار میکنید. برایشان وقت بگذارید، به درد دلشان گوش دهید و گاهی با آنها به گردشهای خصوصی، خرید یا کافه بروید.

10-
اعصاب خود را کنترل کنید
تحقیقات نشان داده است که از هر ده خانواده، اعضای چهار خانواده عادت دارند در زمان بحث، فریاد بکشند. چنین رفتاری نه تنها برای کودکان بسیار مخرب است بلکه هیچ مشکلی را هم حل نمیکند. زمانی که از شدت عصبانیت نمیتوانید درست فکر کنید، خود را از بحث بیرون بکشید.

11-
مراسم و آداب خانوادگی خاصی ترتیب دهید
مراسم خانوادگی شما میتواند یک گردهمایی سالیانه باشد یا پیک نیک هفتگی، مهم این است که چنین برنامه هایی در تقویت و هم بستگی خانوادگی تاثیر فراوانی دارند.

12-
وقت شناس باشید
شاید این مورد به نظر پیش پا افتاده باشد. اما وقتی در زمانی که تعیین کرده اید حاضر باشید، نه تنها حس احترام دیگران را برمی انگیزید، بلکه به فرزندان و همسر خود نشان میدهید که چقدر برایشان اهمیت قایل هستید.

13-
با بزرگترها معاشرت کنید
با خواهر و برادر، بزرگترهای فامیل و دوستان نزدیک خود معاشرت کنید. حضور این افراد میتواند در ایجاد الگوهای مناسب در فرزندانتان بسیار موثر باشد. تحقیقات نشان داده است کودکانی که با دوستان و بزرگسالان دیگر در خانواده معاشرت میکنند، شادتر هستند.

14-
به آنها بگویید که دوستشان دارید
حتا اگر علاقه شما به همسر و فرزندانتان امری واضح باشد، آنها نیازمند شنیدن آن هم هستند، از یادآوری عشق خود به عزیزانتان غافل نشویدموضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/٢٥ :: ۸:٥۸ ‎ق.ظ

در این خاک زرخیز ایران زمین              نبودند جز مردمی پاک دین

همه دینشان مردی و راد بود              کزان کشور آزاد و آباد بود

بزرگی به مردی و فرهنگ بود            گدایی در این بوم و بر ننگ بود

از آن روز دشمن به ما چیره گشت      که ما را روان و خردتیره گشت

از آن روز این خانه ویرانه شد               که نام آورش مرد بیگانه شد

بسوزد گرت در آتش جان و تن             به از بندگی کردن و زیستن

اگر مایه زندگی بندگیست                   دوصد بار مردن به از زندگیست

 ( فردوسی )موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/٢٥ :: ۸:٥٤ ‎ق.ظ

زیاد بگوییم

اللهم صل علی محمد و آل محمد

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/٢٢ :: ۸:٥۳ ‎ق.ظ

خدا کجاست؟

به دنبال خدا نگرد،
 خدا در بیابان های خالی از انسان هست
خدا در جاده های تنهای بی انتها هست
به دنبالش تو می گردی؟!....

خدا در نگاه منتظر کسی است که به دنبال خبری از توست
خدا در قلبی ست که برای تو می تپد
خدا در لبخندی است که با نگاه مهربان تو جانی دوباره می گیرد

خدا آن جاست
در جمع عزیزترین هایت
خدا در دستی است که به یاری می گیری
در قلبی ست که شاد می کنی
در لبخندی ست که به لب می نشانی
خدا در جشن و سروری است که بپا میکنی
خدا را در کوچه پس کوچه های درویشی و دور از انسان ها جست و جو کن
خدا آن جا است
او جایی است که همه شادند
و جایی است که قلب شکسته ای نمانده
 
باید از فرصت های کوتاه زندگی، جاودانگی را جُست
زندگی چالشی بزرگ است
مخاطره ای عظیم
فرصتِ یکّه و یکتای زندگی را
نباید صرف چیزهای کم بها کرد
چیزهای اندک که مرگ آن ها را از ما می گیرد
زندگی را باید صرف اموری کرد که مرگ نمی تواند آن ها را از ما بگیرد
زندگی کاروان سرایی ست که شب هنگام در آن اتراق می کنیم
و سپیده دمان از آن بیرون می رویم
فقط چیزهایی اهمیت دارند
چیزهایی که وقت کوچِ ما از خانۀ بدن با ما همراه باشند
همچون معرفت بر خدا

دنیا چیزی نیست که آن را واگذاریم
دنیا چیزی است که باید آن را برداریم و با خود همراه کنیم
سالکان حقیقی می دانند که همه آن زندگی باشکوه هدیه ای از طرف خداوند و بهره خود را از دنیا فراموش نمی کنند
کسانی که از دنیا روی برمی گردانند
نگاهی تیره و یأس آلود دارند
آن ها دشمن زندگی و شادمانی اند

خداوند زندگی را به ما نبخشیده است تا از آن روی برگردانیم
سرانجام خداوند از من و تو خواهد پرسید: آیا «زندگی» را زندگی کرده ای؟

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/۱٩ :: ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ

یکی از شعارهای محوری و اساسی جمعیت هلال احمر، عمل به جای حرف است. آنها با به خطرانداختن جان و هستی خود، برای نجات انسان در هر نقطه ای از جغرافیای عالم تلاش کرده و نسبت به بهبود اوضاع جسمانی و روحی آسیب دیدگان از هر طبقه و گروهی اهتمام می ورزند.موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/۱۸ :: ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ

تویی درّ ثمین بحر دانش                                       گل زیبای باغ آفرینش

نبی وار از پی  تعلیم و ارشاد                            کمر بستی تلاشت جاودان باد

******

قلبقلبقلبقلب    معلم عزیزم صادقانه دوستت دارم.    قلبقلبقلبقلب

روزت مبارک

تنت سلامتموضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/۱۳ :: ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ

حضرت امام خمینی، بنیانگذار نظام اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی کارگر سال ۵۸، از شهر قم پیامی را با موضوع شان کار و کارگر و سازندگی کشور خطاب به کارگران و دیگر اقشار ملت صادر کردند؛ متن کامل این پیام تاریخی به شرح ذیل است:

  بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم

هر روز، روز کارگر است

اختصاص یک روز به کارگران شاید به لحاظ تشریفات و تعظیم باشد والاّ هر روز روز کارگرى است و کارگران است بلکه عالم از کار و کارگر تشکیل شده است. اینکه ما یک روز اختصاص بدهیم به کارگر، مثل این است که یک روز را اختصاص بدهیم به نور، یک روز را اختصاص بدهیم به خورشید. هر روز نور هست و روز نور است، هر روزْ روز خورشید است؛ لکن شاید این براى یک تشریفات و تعظیمى باشد، از این جهت مضایقه نیست، لکن اگر واقع‏بینى باشد، کار و کارگر در تمام عوالم ماقبل طبیعت و عالم طبیعت و عوالم مابعدالطبیعه، کار و کارگر همه جاست و تمام موجودات عالم، چه موجودات قبل از طبیعت باشد و چه موجودات طبیعى باشد و چه موجودات بعد از طبیعت، همه از کارگر پیدا شده است، و کارْ نظیر «وجود» است که در همۀ شئون عالم دخالت دارد.

 موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/۱۱ :: ۸:٤۱ ‎ق.ظ


موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/۱۱ :: ۸:٢۱ ‎ق.ظموضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/۱٠ :: ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ

از باغ می برند چراغانی ات کنند
تا کاج جشن های زمستانی ات کنند
پوشانده اند تو را صبح ابرهای تار
تنها به این بهانه که بارانی ات کنند
ای گل گمان مکن به شب جشن می روی
شاید به خاک مرده ای ارزانی ات کنند
یوسف به این رها شدن از چاه دل نبند
این بار می برند که زندانی ات کنند
آب طلب نکرده همیشه مراد نیست
گاهی بهانه ایست که قربانی ات کنند.موضوع مطلب :
          
۱۳٩٠/٢/۸ :: ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ